Հրավիրում ենք Հարավային Ուկրաինայի (Հերսոն, Նիկոլաև, Օդեսա և Ղրիմ), Հայաստանի և Վրաստանի ստեղծագործող երիտասարդությանը մասնակցելու երեք երկրների թանգարանների հիմքում ընկած վարպետության դասընթացների: Սա ոչ միայն յուրահատուկ հնարավորություն է սովորել ավելին սեփական երկրի և հարևան երկրների մշակույթի մասին, այլ նաև իրականացնել ստեղծագործական գաղափարներ թանգարանային ոլորտում:
Կիրականացվեն 7 դասընթացներ երեք երկրներում՝ սեպտեմբերի 2012 – մայիս 2013-ն ընկած ժամանակահատվածում: Մասնակիցների խմբերը ամեն վարպետացման դասընթացի համար կլինեն տարբեր, բայց միշտ բազմամշակութային բաղկացած երեք երկրների երիտասարդությունից: Յուրաքանչյուր վարպետության դասընթացը կտևի 10 օր, և դրա արդյունքում մասնակիցները կներկայացնեն ստեղծագործական գաղափարների հիման վրա ձևավորված ծրագրեր, որոնք կիրականանան մասնակիցների կողմից:
Մասնակիցների տարիքը․ 18-35 տարեկան:
Մասնակիցներն ընտրվելու են մրցութային հիմունքներով:
Մրցույթին մասնակցելու համար պետք է լրացնել համապատասխան թերթիկը, գրել ստեղծագործական շարադրություն « Ես եկա թանգարան և․․․» վերնագրով և ներկայացնել ձեր կողմից կատարված ստեղծագործական աշխատանքների պորտֆոլիո:
Ժամկետներ․ Սեպտեմբեր 2012-հոկտեմբեր 2013:
Որակավորված մասնակիցները կստանան տեղեկատվություն վարպետացման դասընթացների օրակարգը հավելյալ:
Տրասնպորտի, տեղավորման, սննդի և ծրագրի համար պահանջվող պիտույքների ծախսերն ապահովվում են կազմակերպիչների կողմից:
Հայտերը և նյութերը պետք է ուղարկել info@aywa.am էլեկտրոնային հասցեին՝ վերնագրի մասում գրելով “Հայտի ձև”: Ընդունման վերջնաժամկետն է ս.թ.դեկտեմբերի 7-ը:
Ժամանակակից աշխարհում թանգարանը միայն արժեքների հավաքածու, հնությունների պահոց կամ փաստաթղթերի արխիվ չէ: Այն, նախևառաջ, վայր է մշակութային-կրթական գործունեության համար: Եվրոպայի շատ երկրներում և ԱՄՆ-ում թանգարանները վերածվում են ոչ ֆորմալ կրթության կենտրոնների տարբեր խմբերի այցելուների համար՝ երեխաներից և երիտասարդներից մինչև համացանցից օգտվողներ ու սահմանափակ հնարավորություններով մարդիկ: Ձևավորվել և զարգանում է «թանգարանային մանկավարժություն» հասկացությունը: Նոր լսարանի ներգրավման, պատմամշակութային ժառանգությունը «վերակենդանացնելու» և այն գրավիչ դարձնելու համար թանգարանը կարող է համագործակցել ոչ միայն ուսումնական կենտրոնների, պատկերասրահների հետ և, իհարկե, չմոռանալ զբոսաշրջային օպերատորների հետ համագործակցությունը:
ԾՐԱԳՐԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
- Ի մի բերել, խրախուսել և տարածել ավանդական մշակութային ժառանգությունը պահպանած թանգարանների ու հասարակական կազմակերպությունների, ստեղծագործական միավորումների, առանձին հեղինակների ու մշակույթի ոլորտի կառավարիչների (կուրատորների), առևտրային կազմակերպությունների, պետական հաստատությունների միջև հաջող համագործակցության փորձը,
- Սոցիալական տարբեր խմբերի համար ընդլայնել հասանելիությունը դեպի մշակույթ,
- զարգացնել և ներդնել ոչ ֆորմալ միջմշակութային կրթության համակարգ երիտասարդության համար,
- Արևելյան գործընկերության շրջանկաներում ընդլայնել միջմշակութային երկխոսությունը:
Ծրագիրն իրականացնում են Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան (AYWA), «Տոտեմ» երիտասարդական նախաձեռնությունների Հերսոնյան կենտրոնը, (Ուկրաինա), «CCC ստեղծագործական կենտրոն» Բարեգործական հիմնադրամը (Ուկրաինա), “Droni” ասոցիացիան (Վրաստան)։

We invite creative youth of the South of Ukraine (Kherson, Nikolayev, Odessa oblasts and the Autonomous Republic of Crimea), Georgia and Armenia to participate in master classes based on museums of three countries. This is a unique opportunity not only to learn more about culture of their countries and other countries, but also to realize their creative ideas in the museum space.
There will be held 7 workshops in three countries September 2012 – May 2013. A group of participants for each master class will be different each time, but always multicultural, i.e. consisting of young people of three countries. Each master class will be held during 10 days, and its outcome will be a public presentation of ideas and creative projects designed and implemented by participants.
Age of participants: 18-35 years old.
Participants are selected on a competitive basis.
To participate in the contest, fill out the form, write a creative essay on the theme of "I came to the museum and ...." and submit your portfolio (examples of your creative works).
Dates: September 2012 – March 2013.
Qualifier participants will receive information of master classes schedule in addition.
All costs associated with transport, accommodation, food, supplies for art projects are covered by the organizers.
Application forms and materials are accepted until Dectember 7, 2012 to the e-mail: culture@i.ia labeled "Application Form."
ABOUT PROJECT
In the modern world a museum is not just a collection of values, storehouse of antiquities or archive of documents. It is, first of all, a territory for cultural and educational activities. In many countries of Europe and in the USA museums tend to turn into the centers of non-formal education for different community groups – from children and youth to the Internet users and people with disabilities. The concept of “museum pedagogy” has arisen and is being developed.
In order to involve new audience, to “fill historical and cultural heritage with life” and to make it attractive museums cooperate not only with educational institutions, but also with NGOs, cultural centers, galleries, creative groups, curators and independent authors.
PROJECT PURPOSE:
- Support and dissemination of best innovative cultural and creative practices on the basis of traditional cultural heritage – museums of study of local lore, history, archeology, ethnography, art, etc. of all levels (regional, oblast, national).
- Involvement of non-governmental organizations, creative unions, formal and non-formal creative groups, independent authors and curators in cooperation with museums with the purpose of filling them with a new life, engaging new audience, becoming more open and attractive to the general public.
- Development of system of non-formal intercultural education for youth.
- Extension of intercultural dialogue within the Eastern Partnership region.
The project is implemented by Kherson Center of Youth Initiatives "Totem" (Ukraine) within the Eastern Partnership Culture Programme in partnership with the Charity Fund “CCC Creative Center”, (Ukraine), Association DRONI (Georgia), Armenian Association of Young Women "AYWA".