Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան 2010 թվականի հոկտեմբերից իրականացնում է «Կանանց կարողությունների զարգացում ՀՀ-ում, Լոռու մարզում» ծրագիրը: Ծրագրի շահառուներն են` Լոռու մարզի Ալավերդու, Հաղպատի, Օձունի, Աքորու, Այրումի, Ախթալայի, Նեղոցի և Շամլուղի կանայք և աղջիկները:
Ծրագրի շրջանակներում Լոռու մարզի նշված համայնքներում կազմավորվել են կանանց խորհուրդներ, որոնք ակտիվորեն մասնակցում են համայնքներում որոշումների կայացման գործընթացին, բարձրացնում են կանանց հիմնախնդիրները և տարբեր կառույցների և համայնքի կանանց համագործակցության շրջանակներում փորձում են լուծում տալ դրանց:
Ծրագրի շրջանակներում 2011թ.-ի սեպտեմբերի 17-ին Լոռու մարզի Ախթալա քաղաքում տեղի ունեցավ Լոռու մարզի կանանց աջակցության կենտրոնի բացման պաշտոնական արարողությունը, որն ուղեկցվեց վերը նշված համայնքների կանանց խորհուրդների, Լոռու մարզը ներկայացնող «Աղջիկների երկիր» շարժման անդամների և «Ակտիվ քաղաքացիներ» դասընթացի մասնակիցների կազմակերպած «Իմ համայնքը իմ աչքերով» համայնքային ցուցահանդեսով: Միջոցառման ընթացքում Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը, Բրիտանական Խորհրդի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը և «Կանանց կարողությունների զարգացում ՀՀ-ում, Լոռու մարզում» ծրագրի համակարգող Լիանա Դալլաքյանը վկայագրեր և պատվոգրեր հանձնեցին ծրագրի տարբեր փուլերի մասնակիցներին, ինչպես նաև «Իմ դերը իմ համայնքի զարգացման գործում» շարադրությունների և պաստառի մրցույթի հաղթած մասնակիցներին: Ցուցահանդեսին մասնակից համայնքների կանանց խորհուրդները նույնպես արժանացան վկայագրերի` իրենց համայնքը, համայնքի կանանց հուզող խնդիրները յուրովի ներկայացնելու համար:

Enhancing Women Rights Through Their Empowerment, in the Republic of Armenia, Lori region
From October 2010, AYWA implements the project “Enhancing Women Rights Through Their Empowerment, in the Republic of Armenia, Lori region”. The program beneficiaries are the women and girls from Alaverdi, Haghpat, Odzun, Akori, Ayrum, Akhtala, Neghots and Shamlugh of the Lori region.
In the frames of the programme in the mentioned communities Women councils have been formed, which actively take part in the decision making process at local level, put forward the women problems and try to give solutions to them partnering with different stakeholders of the community.
On the 17th of September, 2011, in Akhtala (Lori region), the official launching event of the Women Support Center took place. The event was followed by the exhibition of communities titled “My community with my eyes” organized by the Women Councils members, Girls State Movement members from Lori region and the participants of the “Active citizens” British Council programme . AYWA president Ms.Lilit Asatryan, British Council Yerevan office director Ms.Arevik Saribekyan and the coordinator of the project “Enhancing Women Rights Through Their Empowerment, in the Republic of Armenia, Lori region” Ms.Liana Dallaqyan, awarded with the certificates and diplomas to the participants of the project, the winners of the essays and posters contest titled “My role in the development of my community”. The Women Councils of the communities were also awarded with the certificates for representing their communities, networking and highlighting women problems and initiating their solution with partnering with each other.