Ավանդույթ դարձած համագործակցություն. Հայաստանի Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոն - Հայաստանի Երիտասարդ Կանանց Ասոցիացիա
04/09/2011
Օգոստոսի 26-ին Արագածոտնի մարզի Կաքավաձոր գյուղում «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնին» միացավ «Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան»՝ օգնելու կառուցել Մուրադյան ընտանիքի տունը։
«Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» և ՀԵԿԱ-ի համագործակցությունը արդեն դարձել է ամենամյա ավանդույթ, ավանդույթ, որն ուղղված է կենսական խնդիրների լուծմանը։
Այս անգամ ՀԵԿԱ-ն միացավ «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնին» Արագածոտնի մարզի Կաքավաձոր գյուղում՝ օգնելու Մուրադյաններին կառուցել նրանց այդքան սպասված տունը։
Կառուցողական աշխատանքները շինհրապարակում լավ առիթ դարձան էլ ավելի ամուր դարձնել հարաբերությունները՝ միևնույն ժամանակ կառուցելով պարզ և մատչելի տուն, հետևաբար և հուսալի ապագա կարիքի մեջ գտնվող ընտանիքի համար։
«Կառուցելով տուն «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» հետ` մենք ևս մեկ անգամ ապացուցում ենք, որ կանայք ոչ միայն օջախի պահապաններ են, այլև տուն կառուցողներ»,- ասում է խմբի անդամ Լիանա Դալլաքյանը։
Հետդարձի ճանապարհին խմբի բոլոր անդամները միաձայն կրկնում էին. «Մենք իսկապես չգիտեինք , թե ինչպիսի երջանկություն է ուրիշին օգնելը» ։
«ՀԵԿԱ-ի անդամների և անձամբ ինձ համար իսկապես հաճելի էր մասնակցել Մուրադյանների ընտանիքի տան շինարարական աշխատանքներին։ Մեր խումբը, որ բաղկացած էր 14-30 տարեկան աղջիկներից, շատ ոգևորված էր։ Բոլորն էլ ցանկություն հայտնեցին հետագայում ևս ներգրավվել նման աշխատանքներին։ Այս ձևով մենք ևս կարող ենք մեր փոքրիկ ներդրումն ունենալ մեր երկրում բնակարանաշինության և կարիքի մեջ գտնվող ընտանիքներին աջակցելու կարևոր գործին»,-ասում է ՀԵԿԱ-ի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը։
«Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցացիա» (ՀԵԿԱ) հասարակական կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2004 թվականին։
ՀԵԿԱ-ի նպատակն է խթանել ՀՀ-ում երիտասարդ կնոջ դերի բարձրացմանը քաղաքացիական հասարակության կերտման ճանապարհին, ՀՀ հասարակական, քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային և այլ ոլորտներում։
ՀԵԿԱ-ի խնդիրներից են՝ նպաստել ՀՀ երիտասարդության, մասնավորապես երիտասարդ կանանց ու աղջիկների առջև ծառացած խնդիրների լուծմանը, աջակցել երիտասարդ կանանց ու աղջիկների առողջության պահպանմանը, նպաստել կանանց շրջանում զբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը, ազգային արժեքների պահպանմանը, աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը։ www.aywa.am
«Ֆուլեր Տնաշինական կենտրոնը» բարեգործական հասարակական կազմակերպություն է, որն աջակցում է ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքներին կառուցել և վերանորոգել պարզ, հարմարավետ և մատչելի տներ՝ տալով նրանց երկարաժամկետ, անտոկոս փոխառություններ, ինչպես նաև իրականացնելով տնազուրկների շահերի պաշտպանություն՝ դարձնելով այն խղճի հարց և գործելու մղում։

Armenian Young Women Association members joined Fuller Center for Housing Armenia at the building site helping to build the Mouradyan family house. Building together and helping the families in need has become an annual event for Armenian Young Women Association and Fuller Center for Housing Armenia. This is a nice tradition for both organizations, tradition that solves vital problems. This time AYWA joined Fuller Center for Housing Armenia in Aragatsotn Region, Kakavadzor village to help the Mouradyan family to build their home they longed for for such a long period of time. Working together at the construction site also provided an opportunity to deepen relationships while building decent, affordable home and a brighter future for the family in need. One of the team members, Liana Dallaqyan said `Building a home with Fuller Armenia we once more proved that women are not only hearth keepers but also home builders'.
`We couldn't imagine that helping people is such a happiness' all way back repeated team members. `It was really great pleasure for AYWA members and for me personally to participate in the construction works of Mouradyan family house in Kakavadzor village. Our team, consisting of 14-30 age girls from AYWA different programs, was very excited. All of them expressed desire to be
engaged in such kind of activity in future as well. In such a way we can have our small investment in house building in our country and also in assisting to the families in need' says Lilit Asatryan, AYWA president.
Armenian Young Women's Association' (AYWA) was founded in 2004. AYWA aims to strengthen the role of young women in all aspects of Armenian society. AYWA seeks to develop the skills and experience of young women and girls who get education in different spheres and have various specializations, so that they are for the benefit of economic, political and social development of the Republic of Armenia. www.aywa.am
The Fuller Center for Housing Armenia is a Non-government Charitable Organization that supports community development in the Republic of Armenia by assisting in building and renovating simple, decent and affordable homes, as well as advocating the right to decent shelter as a matter of conscience and action.