Սույն թվականի սեպտեմբերի 23-ից հոկտեմբերի 14-ը Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ և գերմանական ProSME ծրագրի աջակցությամբ Ալավերդում իրականացվեց Տեղական Տնտեսական Զարգացման PACA (Մրցակցային առավելությունների մասնակցային գնահատում) ծրագիրը:
Ծրագրի ընթացքում համայնքի մի շարք անդամներ անցել են PACA մեթոդոլոգիայի ուսուցում, որոնցից 3-ն ընդգրկվել են տեղական տնտեսության զարգացման ազգային ցանցի մեջ:
Ծրագրի ընթացքում կազմակերպվել են ունեցել հարցազրույցներ ու փոքր աշխատանքային հանդիպումներ Ալավերդի համայնքի ձեռնարկատերերի և ակտիվ դերակատարների հետ: Ստացված տեղեկատվության հիման վրա վեր են հանվել Ալավերդու տնտեսության մրցակցային առավելությունները, հիմնական և հեռանկարային ճյուղերը, հիմնախնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները, և այս ամենի շուրջ պատրաստվել է առաջարկությունների փաթեթ: Արդյունքները կհրատարակվեն առանձին գրքույկում և կներկայացվեն համայնքի շահագրգիռ կողմերին:
Հենվելով Ալավերդի համայնքի մրցակցային առավելությունների և տնտեսության հիմնական ու հեռանկարային ճյուղերի վրա` առաջարկվել են փոքր բիզնես գաղափարներ, որոնք կարող են իրականացվել և տալ արդյունքներ 3-6 ամսվա ընթացքում:
Ս.թ. հոկտեմբերի 14-ին Ալավերդի քաղաքում ներկայացվեցին Ալավերդու տեղական տնտեսական զարգացման PACA ծրագրի արդյունքները: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև համայնքում գործող պետական, միջազգային, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, շահագրգիռ անհատներ:

By the initiative of Armenian Young Women`s Association and with the support of the German ProSME project, from the 23rd of September to 14th of October, 2009, PACA (Participatory Appraisal of Competitive Advantages) project was implemented in Alaverdi. During the project several members of the community have passed the training of methodology, 3 of which were included in the local economic prospering national network.
Within the project interviews and small meetings were made with entrepreneurs and active actors of Alaverdi community. On this information economic competitive advantages of Alaverdi, main and long-term branches, problems and ways to solve them were created, and after all these suggestions were made.
The results will be published in the brochure and will be represented to the interested actors.
Relying on the competitive advantages and main perspective branches of economy of Alaverdi community, small business ideas were suggested which can be implemented and have their results within 3-6 months.
On the 14th of October the PACA program results have been introduced in Alaverdi. Actors from state, local, international, public organizations as well interested individuals took part in the meeting.