Ս.թ. հուլիսի 10-23-ը Կոտայքի մարզում իրականացվեց "Կրծքի քաղցկեղի վաղ ախտորոշում Հայաստանում" ծրագիրը
Ս.թ. հուլիսի 10-23-ը Կոտայքի մարզում իրականացվեց ՙԿրծքի քաղցկեղի վաղ ախտորոշում Հայաստանում՚ ծրագիրը, որի իրականացնողներն էին ՙՀայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիա՚ և ՙԲաց բժշկական ակումբ՚ հասարակական կազմակերպությունները, Քաղցկեղի դեմ պայքարի համաշխարհային կազմակերպության աջակցությամբ և Կոտայքի մարզպետարանի հետ համագործակցությամբ:
Ծրագրի նպատակն էր` բարձրացնել Կոտայքի մարզի կանանց իրազեկության մակարդակը կրծքագեղձի քաղցկեղի վաղ ախտորոշման մեթոդների մասին: Ծրագրի շրջանակներում Կոտայքի մարզի 10 համայնքներում կազմակերպվել են հարցումներ, ինչպես նաև կազմակերպվել է ուսուցողական դասընթաց` ՙՀավասարը հավասարին՚ ու կրծքագեղձի քաղցկեղի կանխարգելման նպատակով կատարվող ինքնազննման մեթոդների ուսուցմամբ: Ծրագրի տարբեր փուլերին մասնակցել են ինչպես անհատ կանայք, աղջիկներ, այնպես էլ ՏԻՄ ներկայացուցիչներ ու բուժհաստատությունների աշխատակիցներ:
Ծրագրի շրջանակներում հրատարակվել են գրքույկներ կրծքագեղձի քաղցկեղի վաղ ախտորոշման և ինքնազննման մեթոդների ներկայացմամբ, որոնք բաշխվել են մարզի բուժհաստատություններին ու հանրությանը:

On the 10-23 of July 2009 AYWA and “Open medical club” NGOs with the support of the “Fight against cancer” world organization and in cooperation with Kotayk marzpetaran implemented the project “Breast cancer early prevention in Armenia, in the Kotayk region”.
The objective of the project was to raise the level of women`s awareness on the methods of early prevention of the breast cancer. Within the program in 10 communities of the Kotayk region interviews, as well as "Peer to Peer'' training and a training of self-examination methods of breast cancer prevention were organized. Not only women and girls but also representatives of local authorities and workers of medical institutions participated in the different levels of the project. Program manuals about breast cancer early prevention and representation of self-examination methods were published within the project and were distributed to medical institutions of the region and to the wider public.