Հունիսի 20-ին Հայաստանի Երիտասարդ Կանանց Ասոցիացիայի գրասենյակում տեղի ունեցավ հանդիպում Ամերիկայի Հայկական Համագումարի ծրագրերի շրջանակներում Հայաստան ժամանած կամավորների հետ: Կամավորները ներկայացնում էին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հայկական տարբեր գաղթօջախներ:
Հյուրերին ընդունեցին Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը, ՀԵԿԱ անդամները, հյուրեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Ամերիկայի Հայկական Համագումարի Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի գրասենյակի տնօրեն Արփի Վարդանյանը և նույն կազմակերպության Ամառային վերապատրաստման ծրագրի համակարգող Վռամ Կարաքեշիշյանը:
Երիտասարդները քննարկեցին հայ երիտասարդի, մասնավորապես հայ կնոջ, ինչպես նաև հայ ընտանիքի դերը, կերպարը և ընկալումը Հայրենիքում ու Սփյուռքում: Քննարկում ծավալվեց նաև հայ երիտասարդի առջև ծառացած հիմնախնդիրների շուրջ, խոսվեց հայապահպանության կարևորության և անհրաժեշտության մասին:

Meeting with the volunteers of the Armenian Assembly of America
On the 20th of June at the office of Armenian Young Women`s Association a meeting took place with the volunteers of the Armenian Assembly of America. The volunteers were representing different Armenian communities in the United States of America.
The guests were welcomed by Ms Lilit Asatryan, the president of Armenian Young Women`s Association, as well as by AYWA’s members and guests.
Ms Arpi Vardanyan, Country Director of Armenian Assembly of America for Armenia and Nagorno Karabakh and the coordinator of the Summer requalification program of the same organization, Mr Vram Karakeshishyan also participated in the meeting.
Young people discussed the role of Armenian youth, women and as well the role of the family in Armenia and Diaspora. Problems of youth and the importance of the protection of Armenians were also covered by discussion.