2011թ. Էդմունդ Ս. Մասկիի անվան կրթաթոշակներ - ԴԻՄԵԼ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարությունը սիրով հայտարարում է 2011թ. Էդմունդ Ս. Մասկիի անվան կրթաթոշակների (Մասկի) ծրագրի մեկնարկը: Հայցադիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է` 2010 թ. նոյեմբերի 8, երկուշաբթի, ժամը 17:00:
Եթե հետաքրքրված եք մասնակցել մագիստրական դասընթացներին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում առանց ձեր ֆինանսական միջոցների, ապա կարող եք ստորև ծանոթանալ Մասկի ծրագրին և ծրագրի հայցադիմումի լրացման հրահանգներին:
Մասկի ծրագրի դիմորդներին խրախուսում ենք հայցադիմումը լրացնել օնլայն ռեժիմով: Մինչև հայցադիմումի լրացնելը խորհուրդ ենք տալիս մանրակրկիտ ծանոթանալ հայցադիմումի լրացման հրահանգներին և հաճախ տրվող հարցերին Frequently Asked Questions (FAQ):
§ Online Application Instructions (Օնլայն հայցադիմումի հրահանգներ)
Դիմորդները, ովքեր չեն կարող օնլայն ռեժիմով լրացնել հայցադիմումը, կարող են ներբեռնել և լրացնել տպելու համար նախատեսված հայցադիմումը: Հայցադիմումի ամբողջական փաթեթի լրացված տարբերակի չորս օրինակ պետք է ներկայացնել Այռեքսի հայաստանյան գրասենյակ (ք. Երևան, Զարոբյան 32) կամ այլ Այռեքսի գրասենյակներ, որոնք գտնվում են տարբեր երկրներում, մինչև 2010թ. նոյեմբերի 8-ը, ժամը 17:00-ը (տեղական ժամանակ):
§ Paper Application Instructions (Տպագիր հայցադիմումի հրահանգներ)
§ Download Your Paper Application - Part 1 (Առաջին բաժին)
§ Download Your Paper Application - Part 2 (Երկրորդ բաժին)
Այս էլեկտրոնային նամակին կից կարող եք նաև գտնել տպելու համար նախատեսված հայցադիմումը: Հայցադիմումի վերաբերյալ հարցերը կարող եք ուղղել էլեկտրոնային փոստի հասցեով:
Մասկի ծրագրի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրելու նպատակով Այռեքսի հայաստանյան գրասենյակը կազմակերպում է երեք տեսակի սեմինարներ ստորև նշված օրերին և ժամերին.
”Մասկի ծրագրի մասին” սեմինարներ”, որոնց ընթացքում մանրամասն կներկայացվի ծրագիրը:
Հինգշաբթի, հոկտեմբերի 14, 2010, 13:00
Հինգշաբթի, հոկտեմբերի 14, 2010, 18:30
Կիրակի, հոկտեմբերի 17, 2010, 12:00
Հինգշաբթի, հոկտեմբերի 21, 2010, 13:00
Հինգշաբթի, հոկտեմբերի 21, 2010, 18:30
Երկուշաբթի, հոկտեմբերի 25, 2010, 13:00
“Հայցադիմումի խմբային քննարկումներ” թեմայով սեմինարներ, որոնց ընթացքում կքննարկվի հայցադիմումի ճշգրիտ լրացման կարգը:
Հինգշաբթի, հոկտեմբերի 21, 2010, 19:30
Շաբաթ, հոկտեմբերի 23, 2010, 11:00
Չորեքշաբթի, հոկտեմբերի 27, 2010, 18:30
Շաբաթ, հոկտեմբերի 30, 2010, 11:00
Երկուշաբթի, նոյեմբերի 1, 2010, 17:30
Հինգշաբթի, նոյեմբերի 4, 2010, 18:30
“Ծրագրի մասնակցության նպատակների շարադրանք” կամ “Ուսումնառության ծրագրի շարադրանք” թեմաներով սեմինարներ, որոնք կանցկացնի Էլի Ֆեյմանը:
Շաբաթ, հոկտեմբերի 23, 2010, 12:30
Չորեքշաբթի, հոկտեմբերի 27, 2010, 20:00
Երկուշաբթի, նոյեմբերի 1, 2010, 18:30
Հինգշաբթի, նոյեմբերի 4, 2010, 20:00
Վերոնշյալ սեմինարներին գրանցվելու համար կարող եք զանգահարել 52 66 21, 52 66 23 հեռախոսահամարներով: Բոլոր սեմինարները կանցկացվեն Այռեքսի հայաստանյան գրասենյակի (ք. Երևան, Զարոբյան 32) հանդիպումների սրահում: Տեղերի սահմանափակության պատճառով սեմինարներին կարող են մասնակցել միայն նախապես գրանցված անձինք:
___________________________________________________________________________
Էդմունդ Ս. Մասկիի անվան կրթաթոշակների ծրագրի մասին ընդհանուր տեղեկություններ.
ԱՄՆ պետական քարտուղարության Կրթական և մշակութային հարցերի բաժնի Էդմունդ Ս. Մասկիի անվան կրթաթոշակների ծրագիրը հիմնադրվել է 1992 թ. ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից և նպատակ ունի աջակցել Եվրասիական երկրներում տնտեսական և ժողովրդավարական զարգացումներին: Ծրագիրն իրականացվում է Միջազգային հետազոտությունների և փոխանակման խորհուրդ (Այռեքս) կազմակերպության կողմից: Մասկին հնարավորություն է տալիս Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուկրաինայի, և Ուզբեկստանի բարձրագույն կրթություն ունեցող քաղաքացիներին ուսումը շարունակել ԱՄՆ-ում մեկ կամ երկու տարով մագիստրական ծրագրի մասնակցելու համար:
Մասկի ծրագիրը Հայաստանի քաղաքացիների համար առաջարկում է կրթություն հետևյալ ծրագրային ուսումնական ոլորտներում՝ բիզնեսի կառավարում, տնտեսագիտություն, կրթություն, շրջակա միջավայրի կառավարում, միջազգային հարաբերություններ, լրագրություն և հանրային հաղորդակցություն, իրավագիտություն, գրադարանավարություն և տեղեկատվություն, հանրային/պետական կառավարում, հանրային առողջապահություն, հանրային/պետական քաղաքականություն:

If YOU are interested in traveling to the United States to pursue masters level studies at no cost to you, then read below for more information about the application procedure and the program!
Applicants are encouraged to complete the application online. Please read the online application instructions and Frequently Asked Questions (FAQ) carefully prior to beginning the application.
* Online Application Instructions
[/list]
Those applicants who cannot complete the application online may download and complete the attached paper application. Four (4) complete copies of all application materials must be received by the IREX Armenia Office located at 32 Zarobyan Street in Yerevan (or other IREX field office ) in one package by 5:00 PM local time on Monday, November 8, 2010.
- § Paper Application Instructions
- Download Your Paper Application - Part 1
- Download Your Paper Application - Part 2
For convenience sake, we have also attached the paper application to this email. If you have questions about the application, please email .
The IREX Yerevan office will provide three sets of lectures for interested persons to learn more about the program. They include:
The ‘About the Muskie Program’ Informational Lecture will provide potential applicants with detailed information about the program.
Thursday, October 14, 2010, 1:00 PM
Thursday, October 14, 2010, 6:30 PM
Sunday, October 17, 2010, 12:00 PM
Thursday, October 21, 2010, 1:00 PM
Thursday, October 21, 2010, 6:30 PM
Monday, October 25, 2010, 1:00 PM
The ‘Group Application Review’ Lecture will help applicants ensure they are accurately completing the application form.
Thursday, October 21, 2010, 7:30 PM
Saturday, October 23, 2010, 11:00 AM
Wednesday, October 27, 2010, 6:30 PM
Saturday, October 30, 2010, 11:00 PM
Monday, November 1, 2010, 5:30 PM
Thursday, November 4, 2010, 6:30 PM
The ‘How to Write a ‘Statement of Purpose’ and ‘Program of Study’ Essays Lecture by Eli Feiman will provide applicants with important insights on how to prepare essays for the application.
Saturday, October 23, 2010, 12:30 PM
Wednesday, October 27, 2010, 8:00 PM
Monday, November 1, 2010, 6:30 PM
Thursday, November 4, 2010, 8:00 PM
To register for one of the above lectures, please call 52 66 21, 52 66 23. All lectures will take place at the IREX Armenia Conference Room located at 32 Zarobyan Street in Yerevan. Due to limited seating, only registered persons may attend.
About the Muskie Program: Established by the US Congress in 1992 to encourage economic and democratic growth in Eurasia, the Edmund S. Muskie Graduate Fellowship Program is a program of the Bureau of Educational and Cultural Affairs of the United States Department of State, and administered by IREX. The program provides opportunities for graduate students and professionals from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine and Uzbekistan for one-year non-degree, one-year degree or two-year degree study in the United States. Eligible fields open to citizens of Armenia include business administration, economics, education, environmental management, international affairs, journalism/mass communications, law, library and information science, public administration, public health, and public policy.