aysor.am-Եթե կինն իրեն համարում է առաջնորդ, ապա ունի այդ առաքելությունը
Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նախաձեռնած «Կանանց առաջնորդության զարգացում» խորագրով ամառային դպրոցն արդեն մեկնարկել է: Ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը բացման արարողությունից հետո ասաց, որ դպրոցը նվիրված է մեր երկրի կանանց առաջնորդական հմտությունների զարգացմանը:
«Առաջնորդություն ասելով մենք չենք հասկանում քաղաքական իմաստը: Առաջնորդությունը տարբեր բնագավառներում կարող է լինել և դրսևորվել համայնքի մակարդակում, հասարակական կյանքում, որպեսզի կինն, իր կարողությունները հաշվի առնելով, կարողանա ուժերն օգտագործել այն ոլորտում, որտեղ կարողանում է», - ասաց նա:
Ըստ Լ. Ասատրյանի, կարևոր է այն գիտակցումը, որ հնարավոր է համատեղել ընտանիքն ու աշխատանքը, և առաջնորդ լինել չի նշանակում, որ զոհում է իր ընտանիքը` հանուն այլ արժեքների:
«Դասընթացը բազմաբնույթ է` սկսած առողջության պահպանումից մինչև հանրային ելույթ: ՀՀ կառավարման համակարգն է մեծ տեղ կազմում, որպեսզի կինն իմանա, թե ինչպե՞ս է կառավարվում իր երկիրը: Այդ շրջանակում մասնակիցները հանդիպելու են մեր երկրում դերակատարում ունեցող նշանավոր կանանց հետ, ինչն էլ կոգևորի նրանց որպես ապագա առաջնորդներ», - նշեց ասոցիացիայի նախագահը:
18-30 տարեկան 20 աղջիկներ և կանայք շուրջ 11 օր Երևանում և Հանքավանում կփորձեն ամրապնդել առաջնորդի «ի վերուստ տրված ջիղը», ինչպես նաև կընդգրկվեն ասոցիացիայի ցանցում` հետագայում իրենց ներդրումն ունենալու համար:
Լ. Ասատրյանը վստահ է, որ կինը կարող է իր դիրքն ունենալ, պարզապես ըստ նրա, կնոջը խանգարում է սոցիալ-տնտեսական ծանր վիճակը: «Բայց եթե կինն իրեն համարում է առաջնորդ, գտնում է, որ կարող է իր ներդրումն ունենալ որևէ երևույթի բարելավման մեջ, ուրեմն` ինքն ունի այդ առաքելությունը», - համոզված է Լիլիթ Ասատրյանը:
Նա նաև չի կարծում, թե հայ հասարակությունը պատրաստ չէ ընդունել կին առաջնորդի և հիշեցրեց երկու կին նախարարներին, ԱԺ պատգամավորներին, ինչպես նաև այն, որ դեռևս 1920-ականներին հայ կանայք ընտրելու իրավունք ունեին, այնինչ Եվրոպայում այդ մասին խոսք անգամ չկար:
Ամառային դպրոցի մասնակիցները ոգևորված են և նշում են, որ սա ևս մեկ հնարավորություն է` զարգացնել իրենց մեջ առաջնորդի կարողությունը:
«Շատ տպավորված եմ, կարծում եմ բուռն կանցնեն դասընթացները: Պատկերացնում եմ թաքնված շատ հզոր ու կայուն ուժ, որը նաև մեզ է փոխանցվելու: Մասնակցում եմ, որպեսզի ավելի ամրապնդեմ առաջնորդի իմ ջիղն ու ավելի օգտակար լինեմ հետագայում կառավարման համակարգում», - ասաց դպրոցի մասնակից, Արարատի մարզի Արարատ քաղաքի բնակչուհի Անի Շահբազյանը:
Նշենք, որ ՀԵԿԱ-ն հիմնադրվել է 2004թ.-ի մարտին, նպատակն է` խթանել երիտասարդ կնոջ դերի բարձրացումը քաղաքացիական հասարակության կերտման ճանապարհին` տնտեսական, կրթական, մշակութային և այլ ոլորտներում:

The “The development of leadership” summer school organized by the Armenian Young Women Association has launched already. The president of the association Lilit Asatryan said after the opening ceremony that the school is dedicated to the development of the leadership skills of the women of our country.
“By saying leadership we do not take its political meaning. The leadership can be and can show itself in different fields, in community, in social life, for the woman, taking into consideration her abilities, to use her forces in the sphere where she can use them”,- she said.
According to L. Asatryan, it is important to realize that it is possible to combine the family and work, and being a leader doesn’t mean that she is sacrificing her family for the sake of other values.
“The workshop is multilateral, from the health care up to public speech. Vast place is dedicated to the RA management system, for the woman to know how her country is managed. In that framework the participants will meet prominent women of our country, which will encourage them as future leaders”, - mentioned the president of the association.
20 young ladies and women from 18 till 30 years for 11 days in Yerevan and Hanqavan will try to reinforce the will of being a leader and will be involved in the net of the association for having their future input.
L. Asatryan is sure that the woman can have her position, simply, she says, the difficult social economic situation disturbs her. “But if the woman thinks she is a leader, thinks she can have her own input in improvement of something, it means she has got that mission”, - assures Lilit Asatryan.
She also doesn’t think that the Armenian society is not able to accept a woman leader and reminded about the two women ministers, NA deputies, as well as the fact that even in 1920 the woman had the right of elections, whereas in Europe nobody could think about it even.
The participants of the summer school are inspired and they mention that it is a one more opportunity to develop their leadership skill.
“I am really too much impressed, and I think the classes will be really hot. I can imagine the hidden and very strong force that will also pass to us. I take part in the workshop to reinforce the will and the skills of the leader that I’ve got and later to be useful in the managing sphere”, - said Ani Shahbazyan from Ararat, who is one of the participants of the program.