Ս.թ. մարտի 11-ին, Ախթալայում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունը և Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան (ՀԵԿԱ) «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել էին տեղեկատվական միջոցառում` ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար: Միջոցառման նպատակն էր հանրությանը ներկայացնել «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի ընթացիկ ձեռքբերումները և միասին նշել Կանանց միջազգային օրը: Միջոցառմանը ներկա էին նաև Լոռու փոխմարզպետը և Ախթալայի քաղաքապետը:
Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի կողմից Լոռու մարզում իրականացվող «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի կողմից կազմակերպված դասընթացներին մասնակցել են Լոռու մարզի ավելի քան 140 կանայք և աղջիկներ: Դասընթացների արդյունքում մասնակիցների կողմից ներկայացվել է ընդհանուր առմամբ 62 բիզնես ծրագիր,որից 12-ը՝ խմբային: Ներկայացված ծրագրերից 14-ը ստացել են դրական գնահատական, որից 3 ծրագիր՝ 1-ը՝ Ախթալայում, և 2-ը՝ Ալավերդիում, արդեն ֆինանսավորվել են, և կանայք կյանքի են կոչել իրենց ծրագրերը: Մնացած 11 ծրագրերը, որոնք ստացել են դրական գնահատական, գտնվում են վերջնական հաստատման, ընկերությունների գրանցման և փաստաթղթավորման փուլում, որից հետո նրանց նույնպես կտրամադրվեն ֆինանսական միջոցներ՝ դրամաշնորհի տեսքով:
Միջոցառման ավարտին «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ՀԵԿԱ աջակցությամբ հիմնված տիկնիկային թատրոնը երեխաներին և հյուրերին ներկայացավ «Կարմիր գլխարկ» ներկայացմամբ: Սա դրական գնահատականի արժանացած սոցիալական ձեռներեցության ծրագիր է, որի հիման վրա Ախթալա համայքնում հիմնվել է տիկնիկային թատրոն: Մինչ այժմ տիկնիկային թատերախումբը ներկայացումներով հանդես է եկել մարզի տարբեր համայնքներում:
Բացի այդ, ծրագրի շրջանակներում արդեն իսկ ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվել 3 կին ձեռներեցների: Մասնավորապես, Ախթալայում տեխնիկական վերազինումից հետո վերագործարկվել է Արմենուհի Մամյանի հացի և խմորեղենի արտադրամասը: Ալավերդի համայքնում ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվել Իրինա Իսրայելյանին՝ հյուրատանային բիզնեսը զարգացնելու և վրանային ճամբար/կեմպինգ/ հիմնելու համար, իսկ Անահիտ Ջաղինյանին` սարքավորումներ գնելու և խմորեղենի արտադրություն հիմնելու նպատակով:
Ծրագրի շրջանակներում Լոռու մարզի 10 համայնքներում՝ Ախթալա, Ալավերդի, Շամլուղ, Շնող, Թեղուտ, Մեծ Այրում, Օձուն, Հաղպատ, Ճոճկան, Աքորի, հիմվել և արդեն իսկ ակտիվ գործում են «Կանանց խորհուրդներ», որոնք ակտիվորեն մասնակցում են համայնքներում որոշումների կայացման գործընթացին, բարձրացնում են կանանց հիմնախնդիրները և տարբեր կառույցների և համայնքի կանանց համագործակցության շրջանակներում փորձում են լուծում տալ դրանց:

On March 11, 2015 within the frameworks of “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project the EU delegation to Armenia and Armenian Young Women’s Association had organized press event for mass media representatives in Akhtala community.
The aim of the event was to present current achievements of the “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project and to celebrate together Women’s international day. The event was also attended by the deputy governor of Lori region and the mayor of Akhtala.
More than 140 women and girls from Lori region have participated in trainings organized within “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project implemented by the Armenian Young Women’s Association. Totally 62 business plans has been presented by the participants as a result of the training. 12 from these were group business plans. The 14 projects received a positive assessment, 3 programs from which has been financed already; 1 in Akhtala, and 2 in Alaverdi. Women received grants bring their projects to life. The remaining 11 projects that received positive assessment are in final approval, registration and documentation phase, after which they will be provided with grants.
At the end of the event the puppet theater established with AYWA support within the “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project presented “The Red Hat” performance to guests and children.
This is a project of social entrepreneurship, based on which the puppet theatre is established in Akhtala community. Till now the puppet theater group has performances in different communities of the region.
Apart from this 3 women entrepreneurs already have received financial assistance within the project. Especially after retooling Armenuhi Mamyan’s bread and pastry production reopened in Akhtala. Irina Israyelyan has received financial assistance for developing B&B and establishing camping; Anahit Jaghinyan has received financial assistance for purchasing equipment and establishing pastry production.
Within the project Women’s Councils are established and actively operate in 10 communities of Lori region in Akhtala, Alaverdi, Shamlugh, Shnogh, Teghut, Mets Ayrum, Odzun, Haghpat, Tchotchkan and Aqori. Women’s Councils actively participate in decision making process in communities, raise women’s issues and try to solve them within the frameworks of cooperation between community’s women and different institutions.