Տեղեկատվական միջոցառում` ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար
Ախթալայում կայացավ ԶԼՄ-ների համար նախատեսված տեղեկատվական միջոցառումը, որը կազմակերպվել էր ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության և Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի կողմից` «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում: Միջոցառման ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեցին «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի ընթացիկ ձեռքբերումներն ու արդյունքները:
Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը, ներկայացնելով «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի տեղական տնտեսական զարգացման (ՏՏԶ) բաղադրիչը, նշեց, որ ծրագրի ձեռքբերումներից մեկը նաև ՏՏԶ բաղադրիչի իրականացման գործում ՀԵԿԱ-ի կողմից որդեգրված համախմբային (կլաստերային) մոտեցումն է: Այն հնարավորություն է ընձեռում համայնքին դիտարկել ոչ թե որպես առանձին օղակ, այլ հարակից համայնքների զարգացման համատեքստում` սահմանելով տեղական տնտեսական զարգացման մոտեցումները համախմբում ընդգրկված մյուս համայնքների համար ևս: «Այս պահին մենք ունենք 25 համայնք, որոնք ընդգրկված են ընդամենը երեք տեղական տնտեսական զարգացման ծրագրի մեջ այն դեպքում, երբ դրանց թիվը կարող էր լինել երեքը»,-հավելեց Լիլիթ Ասատրյանը:
Միջոցառման մասնակիցներին ներկայացվեց 2014թ. փետրվարին Ախթալա, Շամլուղ, Մեծ Այրում և Ճոճկան համայնքների համախմբում իրականացված Տեղական տնտեսական զարգացման ծրագրի արդյունքներն արտացոլող գրքույկը:
Անդրադարձ կատարվեց նաև ծրագրի հաջորդ` կանանց ձեռնարկատիրական կարողությունների զարգացման բաղադրիչին (ձեռներեցության դասընթացներ), որը հնարավորություն է տալիս կանանց, հետևելով ՏՏԶ ծրագրի շրջանակներում վերհանված առաջարկություններին, հիմնախնդիրներին և զարգացման հեռանկարներին, պահանջված ձեռներեցության հիմքեր դնել համայնքներում: Ձեռներեցության դասընթացի մասնակիցների կողմից ներկայացված լավագույն ծրագրերը Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի կողմից կարժանանան դրամաշնորհի:
Միջոցառման բանախոսներից էին Լոռու փոխմարզպետ Տիգրան Բադոյանը և ծրագրի շահառուները՝ ձեռներեցության դասընթացներին մասնակցած կանայք, ովքեր կարևորեցին ծրագրի բաղադրիչների դերը` որպես Լոռու մարզի համայնքների զարգացման հզոր խթան:

A press conference for mass media took place in Akhtala. The event was organized by the EU in Armenia and Armenian Young Women’s Association within Social and Economic Empowerment of Women in Armenia Project. During the event the project’s current achievements and results were presented to the participants.
Lilit Asatryan, the President of Armenian Young Women’s Association presented the local economic development (LED) component of Social and Economic Empowerment of Women in Armenia Project. She mentioned that one of the project achievements in LED component implementation process is the cluster approach adopted by AYWA. It enables to view the community not in separation but in the context of communities surrounding it and defining local economic development approaches for other cluster communities too.
"At the moment we have 25 communities included in three local economic development models, whereas the initially planned number of communities was three”, added Lilit Asatryan.
The brochure about the results of the Local Economic Development project Akhtala, Shamlugh, Chochkan and Mets Ayrum communities developed in February 2014 was presented to the participants of the event.
Reference was made also to the next component of the project about women's entrepreneurial capacity building (business training courses), which enables women to lay the foundation for the entrepreneurship in the communities by following the recommendations, problems and the development identified in the framework of the LED project.
The best projects presented by the participants of the entrepreneurship trainings will receive financial assistance by the Armenian Young Women’s Association.
Tigran Badoyan, the Deputy Governor of Lori region and the project's beneficiary women who had partcipated in the entrepreneurship trainings were among the speakers of the event. They highlighted the role of the Project components as a powerful stimulus for the development in the communities of Lori Region.