ՀՀ Լոռու մարզի Ախթալա քաղաքում ընթացող ձեռներեցության դասընթացի շրջանակներում կայացավ դասընթացի մասնակիցների կողմից մշակված բիզնես պլանների ներկայացումը: Ձեռներեցության դասընթացը կազմակերպվել էր «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի (ՀԵԿԱ) կողմից` Եվրամիության ֆինանսավորմամբ:
Ձեռներեցության դասընթացին մասնակցում էին ՀՀ Լոռու մարզի Ախթալա, Շամլուղ, Մեծ Այրում, Թեղուտ համայնքների գործող և սկսնակ կին ձեռներեցներ, գյուղատնտեսներ, կանանց ֆորմալ և ոչ ֆորմալ խմբերի ներկայացուցիչներ: Ձեռներեցության դասընթացին մասնակցած և այն հաջողությամբ ավարտած մասնակիցներին տրվեցին հավաստագրեր:
Դասընթացը տևեց մեկ ամիս, որն իր մեջ ներառում էր բուն դասընթացներ, խորհրդատվություն, բիզնես ծրագրի մշակում և ներկայացում: Ձեռներեցության դասընթացների նպատակն էր` նպաստել ՀՀ Լոռու մարզում կանանց սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավմանը` կանանց ձեռնարկատիրական հմտությունների և գիտելիքների զարգացման միջոցով: Նախապես մշակված չափորոշիչների հիման վրա կընտրվեն լավագույն գործարար ծրագրերը, որոնք կֆինանսավորվեն ՀԵԿԱ-ի կողմից:
Ստորև ներկայացված են Ախթալայի համախմբի ձեռներեցության դասընթացի մասնակիցների կարծիքները.
«Բավականին հագեցած և հետաքրքիր դասընթաց էր: Բացի դրական տպավորություններից, ձեռք եմ բերել նոր գիտելիքներ, որոնք հետագայում անպայման կկիրառեմ և կծառայեցնեմ նպատակին: Նախաձեռնությունը բացառիկ էր, ինչը շատ կարևոր նշանակություն ունեցավ մասնակիցների գաղափարների, նպատակադրումների իրագործման ուղիներ փնտրելու և պլանավորման գործում»: Ալմաստ Մամաջանյան, ք. Ախթալա
«Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր կազմակերպիչներին և մասնակիցներին: Դասընթացն անցավ շատ հետաքրքիր, արդյունքը գոհացուցիչ է, որն ավելի երևացող կլինի, երբ մեկ տարի հետո թեկուզ մեկ բիզնես գործի համայնքում»: Մարինե Գիգոյան, ք. Շամլուղ
«Դասընթացը բավականին հետաքրքիր էր, բովանդակալից և խոստումնալից: Ողջունում եմ բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցում են մեր համայնքի զարգացմանը: Շնորհակալություն բոլորին»: Արմենուհի Մամյան, ք. Ախթալա

The presentation of business plans, developed by the participants of entrepreneurs training was held in Akhtala town, Lori region. Entrepreneur training was held within Social and Economic Empowerment of Women in Armenia Project, which has being implemented by Armenian Young Women’s Association (AYWA) and is funded by the European Union.
Active and beginner women entrepreneurs, agriculturists, as well as formal and non-formal women’s groups from Akhtala, Shamlugh, Mets Ayrum and Teghut communities participated in trainings.
Below are presented Akhtala entrepreneurs trainings participants’ opinions:
"Training was very intense and interesting. Except positive impressions I also got new knowledge, which I will use in the future and it will serve for the aim. The initiative was exceptional, which is very important for participants’ ideas and objectives implementation and planning ways seeking. Almast Mamajanyan. C. Akhtala
"I want to thank all the organizers and participants. The training was very interesting the result is satisfactory, which will be more visible when at least in one year a business will operate in the community." Marine Gigoyan, c. Shamlugh
"The course was very interesting, informative and promising. I greet all those who participate in our community development. Thanks to everyone”. Armenuhi Mamyan, c. Akhtala