Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, Քաղաքացիական կրթության ծրագիրը (ՔԿԾ) և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը (ՀԱՀ) հայտարարում են
Բաց դասախոսություն
<<Երբ քաղաքացին անցնում է պետական պաշտոնի.
էթիկայի նորմեր պետական պաշտոնյայի վարքագծի համար>>
վերնագրով
2012թ. նոյեմբերի 29-ին, ժամը 17:00-ին
ՀԱՀ փոքր դահլիճ (Երևան, Բաղրամյան 40, ՀԱՀ գլխավոր մասնաշենք, 5-րդ հարկ)
Դասախոս՝ Պրոֆեսոր Ռոբերտ Ջոյս, Չարլզ Էդվին Հինսդալ պրոֆեսոր հանրային իրավունքի և կառավարման ոլորտում, Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի կառավարման դպրոց
Դասախոսությունն անգլերեն լեզվով է: Կտրամադրվի համաժամանակյա հայերեն թարգմանություն:
Դասախոսությունը հիմնականում կանդրադառնա պետական կառավարման և կուսակցական քաղաքականության տարանջատման հարցերին՝ հիմնվելով ԱՄՆ ֆեդերալ Հեթչի օրենքով պաշտոնյաների համար նախատեսվող էթիկայի կանոնների վրա: Դասախոսը կքննարկի նաև, թե ինչպես ժողովրդավարական, այդ թվում՝ զարգացող ժողովրդավարական պետության կառավարությունը պետք է ընդունի և կիրարկի պետական պաշտոնյա դարձած իր քաղաքացիների վարքագծի համար նախատեսվող էթիկայի նորմերը:
Դասախոսի կենսագրությունը. Ռոբերտ Ջոյսը Չարլզ Էդվին Հինսդալ պրոֆեսոր է հանրային իրավունքի և կառավարման ոլորտում, Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի կառավարման դպրոցում: Նա դասավանդում և աշխատում է ընտրական և պետական կառավարման իրավունքի ոլորտում: Պրն. Ջոյսն իր բակալավրի աստիճանն ստացել է Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանում, իսկ իրավաբանական կրթությունը՝ Հարվարդի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում: Բացի դասախոսական աշխատանքից՝ նա զբաղվում է փաստաբանությամբ Հյուսիսային Կարոլինայում և Նյու Յորք քաղաքում:

The U.S. Embassy in Armenia, the Civic Education Project (CEP) and the American University of Armenia (AUA) are pleased to announce a
Public Lecture
WHEN CITIZENS ENTER GOVERNMENT:
ETHICAL STANDARDS FOR OFFICIAL CONDUCT
on November 29, 2012, at 5:00 PM
at AUA Small Auditorium (Yerevan, Bagramyan 40, AUA main building, 5th floor)
by Dr. Robert Joyce Charles Edwin Hinsdale Professor of Public Law and Government School of Government, University of North Carolina
The lecture will be delivered in English. Simultaneous translation into Armenian will be provided.
The lecturer will focus on separation between public government and partisan politics, based on ethical rules for government officials under the U.S. federal Hatch Act. The lecture will further discuss the ways in which a democratic government, including a government in an emerging democracy, must adopt and enforce ethical standards for the behavior of its citizens who become public officials.
Speakers bio: Robert Joyce is the Charles Edwin Hinsdale Professor of Public Law and Government at the School of Government of the University of North Carolina. His work focuses on the law of elections and governmental administration. He teaches on these subjects and advises governmental officials in his state of North Carolina. He received his bachelor’s degree from the University of North Carolina and his law degree from Harvard Law School. In addition to his university teaching he has practiced law in North Carolina and in New York City.