ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ «Մշակույթի նոր շունչ,. հարստացրու ժառանգությունն արվեստների կյանքով» ծրագրի շրջանակներում
23/11/2012
«Մշակույթի նոր շունչ, հարստացրու ժառանգությունն արվեստների կյանքով» ծրագիրը, որն իրականանում է Եվրամիության աջակցությամբ, հայտարարում է դրամաշնորհային ծրագրերի մրցույթ: Մրցույթին հրավիրվում են մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետությունում գործող հասարակական կազմակերպություններ, բարեգործական հիմնադրամներ:
Մրցույթի նպատակն է` իրականացնել ծրագրեր, որի միջոցով ավանդական մշակութային/պատմական ժառանգությունը կներկայանա և կհանրահչակվի նորարարական ձևերով` ապահովելով տեղի համայնքի ներգրավվածությունը թանգարանային կյանքին, ակտիվացնելով թանգարան-հասարակական կազմակերպություն համագործակցությունը և աշխատանքը ստեղծագործական խմբերի հետ:
Մրցույթի ժամանակ նախապատվությունը կտրվի այն ծրագրային առաջարկներին, որոնք ապահովում են.
• Հասարակական կազմակերպությունների կամ բարեգործական հիմնադրամների սերտ համագործակցություն թանգարանի հետ:
• Ավանդական մշակութային/պատմական ժառանգության ներկայացման նոր (նորարարական) ձևերի ներկայացում: Ստեղծագործական գաղափարները ողջունելի են:
• Ժամանակակից արվեստի և մշակութային ծրագրերի մշակում և իրականացում ավանդական մշակութային/պատմական ժառանգության հենքի վրա:
• Տեղական համայնքի անդամների ներգրավվածությունը թանգարանի գործունեության մեջ ոչ միայն որպես հանդիսատեսների, այլև որպես ակտիվ մասնակիցների, փառատոնների, ստեղծագործական խմբակների և այլ միջոցառումների նախաձեռնողների և կազմակերպիչների ինչպես թանգարանում, այնպես էլ համայնքի շրջանակներում, եթե նման միջոցառումները նպաստում են մշակութային/պատմական ժառանգության հանրահռչակմանը:
• Թիրախային խմբերի հետ աշխատելու նոր ձևեր (մեծահասակներ, երեխաներ, սահմանափակ կարողություններով մարդիկ, երիտասարդներ և այլն):
Դրամաշնորհի նվազագույն չափը, որի համար դիմորդ կազմակերպությունը կարող է դիմել, 1.000.000 դրամ է:
Դրամաշնորհի առավելագույն չափը, որի համար դիմորդ կազմակերպությունը կարող է դիմել, 5.000.000 դրամ է:
Դրամաշնորհի գումարը չպետք է գերազանցի ընդհանուր բյուջեի 90% -ը: Մնացած 10%-ը դիմորդ կազմակերպությունը պետք է ներդրում կատարի այլ աղբյուրներից (բացառությամբ Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող այլ դրամաշնորհների):
Ծրագրի առաջարկները բոլոր անհրաժեշտ հավելվածներով պետք է ներկայացվեն Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի գրասենյակ, ոչ ուշ քան 2013թ. հունվարի 8-ը, ժ.17:00 (ՀՀ ժամանակով):

The project “New breath of culture: fill heritage with life of art” funded by the European Union announces a project proposal competition for receiving grant. NGOS and charitable organizations from the Autonomous Republic of Crimea, the Nikolayev, Odessa, Kherson oblasts and the city of Sevastopol are invited to participation in the competition.
The goal of the competition is to promote realization of partner initiatives of museums and nongovernmental organizations aimed at search and introduction of new (innovative) forms of presentation and popularization of traditional heritage, local community involvement in museums, activization of cooperation of museums with creative groups.
During competitive selection priority will be given to project proposals which provide:
• Close cooperation of NGO or charity fund with a museum.
• Search of new (innovative) forms of presentation and popularization of traditional cultural/historical heritage. Creative ideas are welcomed.
• Development and implementation of modern art and cultural projects on the basis of traditional cultural/historical heritage.
• Involvement in museum activities of local community not only as spectators, but also as active participants, initiators and organizers of actions, festivals, creative and club actions both in a museum and in community if such actions promote popularization of cultural/historical heritage.
• New forms of work with target groups (adults, children, disabled people, youth, etc.).
The minimal grant sum for which an applicant organization can apply is 20 000 UAH.
The maximal grant sum for which an applicant organization can apply is 100 000 UAH.
The sum of the grant should make no more than 90% of all necessary costs included in the project budget. The rest 10% of costs should be financed by an applicant organization due to money raised from other sources (except for grant programs funded by the European Union).
Participating in project proposal competition and, accordingly, being a grant applicant is possible for NGOs and charity organizations which:
• are registered and carry out their activity in the territory of the Autonomous Republic of Crimea, the Nikolayev, Odessa, Kherson oblasts and the city of Sevastopol;
• are non-profit organizations (have code of unprofitableness 005 or 006) and are included in the Register of non-profit organizations and institutions;
• have opportunities and are capable to raise additional finance for project implementation.
Deadline for project proposal submission is 17:00 (Kyiv time) on December, 10th, 2012. The project activity should not begin before March, 1st, 2013. General project duration cannot be longer than 6 months.