Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան (ՀԵԿԱ) մասնակցեց Երևանում Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառմանը` տեղեկատվական ցուցահանդեսին:
Միջոցառման ընթացքում այցելուներին ներկայացվեցին Հայաստանում ԵՄ օժանդակությամբ իրականացվող 35 ծրագիր` երիտասարդության և կրթության, աղքատության նվազեցման, առևտրի, մշակույթի, բնապահպանության, բիզնեսի, սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների և այլ ոլորտներից:
ՀԵԿԱ-ի կողմից ներկայացվեց Եվրամիության ֆինանսավորմամբ իրականացվող«Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագիրը:
2013թ. մայիսից «Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիա» (ՀԵԿԱ) հասարակական կազմակերպության կողմից Լոռու մարզում իրականացվում է «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագիրը: Ծրագրի գործընկերներն են` CISP կազմակերպությունը, Լոռու մարզպետարանը և Վանաձորի քաղաքապետարանը: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 768.357.95 €, որի 80% ֆինանսավորում է Եվրամիությունը, իսկ 20%-ը՝ ՀԵԿԱ-ն: Ծրագրի տևողությունը 2013թ. մայիսից մինչև 2016թ. ապրիլն է:

Armenian Young Women's Association (AYWA) participated in theEurope Day info fair in Yerevan.
During the event, the visitors became acquainted with 35 projects implemented by EU support in Armenia. The presented projects are from various sectors such as youth and education, poverty reduction, trade, culture, nature protection, business and social-economic reforms.
AYWA presented “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” project funded by the European Union.
Armenian Young Women’s Association (AYWA) has been implementing “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” Project in Lori Region since May 2013. The project duration is three years from May 2013 to May 2016. The project partners are CISP organization, Lori Marzpetaran and Vanadzor municipality. The total amount of the project is 768.357.95 €, 80% from which is funded by the European Union, 20% is funded by AYWA.
The goal of the “Social and Economic Empowerment of Women in Armenia” Project is to promote the development of women’s social and economic capacities in Lori region and the improvement of women’s social and economic situation.