ՀՀ Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդ քաղաքում տեղի ունեցավ արդեն ավանդական դարձած Շամշադինի մեղրի և հատապտուղների փառատոնը, որին մասնակցեց նաև Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան (ՀԵԿԱ):
ՀԵԿԱ-ի կողմից այցելուներին ներկայացվեցին «ՀայԿար» սոցիալական ձեռնարկության տարբեր արտադրանքներ, ՀԵԿԱ-ի նախաձեռնությամբ Լոռու մարզի տարբեր համայնքներում ստեղծված կարպետագործության և կավագործության խմբակների աշխատանքները:
Փառատոնը հնարավորություն էր համտեսելու մեղր ու հատապտուղներ, դրանցից պատրաստվող ուտեստներ և ըմպելիքներ, ծանոթանալու համայնքների մշակութային արժեքներին, տարածաշրջանին բնորոշ արհեստներին, թեմատիկ ձեռագործ աշխատանքների, ինչպես նաև նպաստելու տարածաշրջանում էթնիկ զբոսաշրջության և տնտեսական զարգացմանը:

Armenian Young Women’s Association (AYWA) participated traditional Shamshadin honey and berry festival was held in a bordering Berd town of Tavush region.
Various products of “HayKar” social enterprise, works of carpeting and pottery groups established by the initiative of AYWA in different communities of Lori region were presented to the visitors.
The festival was an opportunity to taste honey and berries, dishes and drinks made from them, to get acquainted with cultural values of communities, crafts typical for the region, thematic handmade works, as well as to contribute to ethnic tourism and local development of the region.