Կայացավ «Գյուղմթերք արտադրող կին հերոս-2014» չորրորդ մրցանակաբաշխությունը:
«Գյուղմթերք արտադրող կին հերոս» ծրագիրը մեկնարկել է 2012թ.` Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի և ՕՔՍՖԱՄ-ի նախաձեռնությամբ, ՕՔՍՖԱՄ-ի «ԱՃԵՑՆԵՆՔ» /GROW/ համաշխարհային քարոզարշավի շրջանակներում:
«Գյուղմթերք արտադրող կին հերոս» ծրագրի նպատակն է` խրախուսել ՀՀ-ում գյուղատնտեսության և ֆերմերային տնտեսության ոլորտներում գործունեություն ծավալող և հաջողության հասած ձեռներեց կանանց, ում հաջողվել է իրենց գործունեության արդյունքում իրականացնել դրական փոփոխություններ և նպաստել տեղական համայնքի/համայնքների կայուն զարգացմանը:
«Գյուղմթերք արտադրող կին հերոս» մրցանակաբաշխությունը միջոց է.
•բացահայտելու այն կանանց, ովքեր գործունեություն են ծավալում գյուղմթերքի արտադրության (գյուղատնտեսություն, ֆերմերային տնտեսություն) ոլորտում` այսպիսով համայնքի կայուն զարգացման մասը կազմելով,
•ներկայացնելու կին գյուղատնտեսների և ֆերմերների` դրական փոփոխությունների բերած/բերող գործունեությունը, ինչպես նաև դժվարությունները հաղթահարելու հաջողված օրինակները,
•խրախուսելու էկոլոգիապես մաքուր գյուղմթերք արտադրող այն կանանց, ովքեր բացառիկ և օրինակելի ներդրում են կատարել/կատարում իրենց ընտանիքների և համայնքների զարգացման ուղղությամբ:
Այս անգամ, ընդլայնելով իր շրջանակները, «Գյուղմթերք արտադրող կին հերոս-2014» չորրորդ մրցանակաբաշխությունն անցկացվեց Գյուղատնտեսական Դաշինքի (ԳԴ) և ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրի հիման վրա` ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության հովանու ներքո: «Գյուղմթերք արտադրող կին հերոս-2014» մրցանակին արժանացան նաև Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի կողմից առաջադրված թեկնածուները` Արմենուհի Աղաբաբյանը (Լոռու մարզ, ք. Ախթալա) և Ռոզա Կիրակոսյանը (Լոռու մարզ, գ. Նեղոց), ովքեր Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի կողմից Լոռու մարզում իրականացվող «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի ակտիվ շահառուներից են:
«Գյուղմթերք արտադրող կին հերոս-2014» մրցանակաբաշխությունն ուղեկցվեց գյուղատնտեսության ոլորտի հերոս կանանց մասին պատմող գրքույկի ներկայացմամբ և վերջիններիս կողմից արտադրվող գյուղմթերքի ցուցահանդես վաճառքով ու համտեսով:
Գյուղատնտեսական Դաշինքը ստեղծվել է 2011թ. և ընդգրկում է մեկ տասնյակից ավել տեղական, ազգային և միջազգային կազմակերպություններ, որոնք միավորել են իրենց ջանքերն ու փորձը ՀՀ գյուղատնտեսության ոլորտում առկա խնդիրների լուծմանն աջակցելու նպատակով:

Female Food Hero-2014 winners are known
“Female Food Hero-2014” fourth Award was held. “Female Food Hero” project has launched on 2012, by the initiative of Armenian Young Women’s Association and OXFAM, within OXFAM’s global GROW campaign. The purpose of “Female Food Hero” project is to encourage active and successful women entrepreneurs in agricultural and farm sectors in Armenia, who succeeded to implement positive changes in their activity and to contribute to local community/communities' sustainable development.
“Female Food Hero” award is a way;
• To identify women who are active in agricultural food production area thus being the part of communities’ sustainable development
• To present agronomist and farmers’ activities which brought positive changes as well as success stories
• To encourage women who produce agricultural eco-food in making unique and exemplary investment in development of their families and communities.
This time extending its frameworks the fourth “Female Food Hero-2014” award was held based on memorandum of understanding signed between the Agricultural Alliance (AA) and Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia under the auspices of the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia.
“Female Food Hero” prize awarded candidates included nominees, nominated by the Armenian Young Women’s Association: Armenuhi Aghababyan (Lori region, Akhtala) and Roza Kirakosyan (Lori region, Neghots), who are active beneficiaries of Social and Economic Empowerment of Women in Armenia project implementing by Armenian Young Women’s Association in Lori region.
“Female Food Hero”-2014” award was accompanied by a booklet presenting hero women in agriculture; in addiction it included exhibition fair and tasting of agricultural products produced by the latters.
Agricultural Alliance was founded in 2011, and includes more than dozen local, national and international organizations that combine their efforts and experience to assist for solving existing problems in Agricultural sector in RA. Armenian Young Women’s Association is a member of the Agricultural Alliance since 2012.