Արևելյան գործընկերության շրջանակներում, «Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան»՝ Ուկրաինայի և Վրաստանի մշակութային կազմակերպությունների հետ համատեղ, իրականացնում է մշակութային ուղղվածություն ունեցող՝ «Մշակույթի նոր շունչ. հարստացրու ժառանգությունն արվեստների կյանքով» խորագիրը կրող միջոցառումը: Այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ իրենց ծրագրերը ներկայացրեցին կազմակերպիչները:
«Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի» նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը ասաց, որ ծրագրի հիմնական նպատակները երկուսն են. առաջինը՝ նպաստել թանգարանների և հասարակական կազմակերպությունների համագործակցության խթանմանը, որը շատ կարևոր է, և երկրորդ՝ ծրագրի շրջանակներում խրախուսել նորարարական մոտեցումներն ու ծրագրերը՝ թանգարանային ոլորտի զարգացման ուղղությամբ:
«Թանգարանները թվում են մի տեսակ ավելի կայուն, ստատիկ մոտեցում ունեցող վայրեր, բայց այսօր աշխարհում կան բազմաթիվ փորձեր, որոնք թույլ են տալիս արդեն մտածել այն ուղղությամբ, որ թանգարանը ինքը ստատիկ ինչ-որ տարածք չէ, որտեղ կան ինչ-որ ներկայացումներ, այլ այն կարող է լինել շատ լավ հարթակ ոչ ֆորմալ կրթության համար, մասնավորապես՝ երիտասարդների համար»,- ասաց Լիլիթ Ասատրյանը:
Հասարակական կազմակերպությունների անելիքներն այս ծրագրում Լիլիթ Ասատրյանը բացատրեց հետևյալ կերպ. նրանք հնարավորություն ունեն ներգրավել շատ երիտասարդների և կարող են աջակցել ծրագրին ֆինանսական կողմի ապահովմամբ:
«Ծրագիրը ունի մի քանի բաղադրիչ, մասնավորապես՝ դասընթացները, որոնք կիրականացվեն Հայաստանի Հանրապետության ՀԿ-ների մի խմբի և թանգարանների համար, որոնց նպատակն է հնարավորություն տալ գտնելու, ձևավորելու թանգարանների և ՀԿ-ների միջև նոր համագործակցության եզրեր: Այստեղ կարող են մասնակցություն ունենալ զբոսաշրջային ընկերությունները, քանի որ թանգարանները, բնականաբար, երկրի տուրիզմի զարգացման հիմնական հայեցակարգի մեջ ներառված են: Ծրագրի մյուս կարևոր բաղադրիչը այն ֆորմատի դասընթացներն են, որոնք տվյալ երկրի ներկայացուցիչների համար փորձի փոխանակման հնարավորություն են տալիս: Սա փորձի փոխանակման, մեր մշակույթը դրսում ցուցադրելու շատ լավ հնարավորություն է»,- ասաց Լիլիթ Ասատրյանը:
Ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից են նաև դրամաշնորհները, որոնք հատկացվելու են թանգարանային հաստատություններին` թանգարաններում լրացուցիչ, ինտերակտիվ ծրագրեր իրականացնելու նպատակներով:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում է նաև Ուկրաինայի «Տոտեմ» կազմակերպության նախագահ Ալյոնա Աֆանասևան, ով ասաց, որ ընտրված երեք երկրներում շատ հետաքրքիր թանգարաններ կան, որոնք ուղղված են միայն զբոսաշրջիկներին, այլ ոչ տեղացիներին. «Բոլոր երեք երկրներում իրավիճակը շատ նման է, և մենք չենք սխալվել այս երկրների ընտրության հարցում: Թանգարանը պետք լինի ոչ միայն արխիվ, որտեղ պահվում են հազվագյուտ իրեր, այլև մշակութային կենտրոն: Այս երկու բաղադրիչները՝ ինչպես օգնել թանգարանին դառնալ ավելի հայտնի, և միաժամանակ չմոռանալ, որ թանգարանը պետք է պետքական լինի տեղացիներին. եթե հաջողվի հասնել նման արդյունքի, ավելի հեշտ կլինի հասնել այդ թանգարանների աջակցությանը»,- ասաց Ալյոնա Աֆանասևան:
Ծրագիրը աջակցություն է ստանում Մշակույթի նախարարության կողմից, որը օգնում է ծրագրի մասին տեղեկատվությունը թանգարաններում տարածելու և մասնակիցներ ապահովելու ուղղությամբ: Նախարարությունը ծրագրում ֆինանսական մասնակցություն չունի: Դրամաշնորհները Արևելյան գործընկերության շրջանակներում են: Դրանց չափը նույնն է բոլոր երկրների համար` 2000-10000 եվրո` յուրաքանչյուր նմանատիպ ծրագրի համար: Գումարի տրամադրումը կախված է նրանից, թե ինչ չափի ծրագիր է իրականցավում:
Ծրագիրը մեկնարկել է այս տարվա սկզբին և կավարտվի հաջորդ տարվա դեկտեմբերին: Ըստ կազմակերպիչների՝ այն մեծ ներդրում կունենա մեր երկրում մշակույթի տարածման, խրախուսման, թանգարանները հասարակության ավելի լայն շերտերին մոտեցնելու համար:

The Armenian Young Women’s Association, in collaboration with the cultural organizations of Ukraine and Georgia, has launched a joint cultural event in the frameworks of the Eastern Partnership Program.
The organizers held a news conference on Saturday to introduce the project entitled “New Spirit of Culture: Enrich Heritage with Art Life”.
The Association’s president, Lilit Asatryan, pointed out to two objectives - promoting cooperation among museums, and encouraging new approaches and programs to develop the museum art.
“Museums seem somewhat stable places having a static approach, but numerous examples around the world lead us to the thought that a museum is not a static area which houses expositions; it could rather be a very good platform for non-formal education, especially for the youth,” she said.
Asatryan explained that NGOs involved in such initiatives have an opportunity to involve many young people in the projects, providing financial assistance.
“The program has several components, particularly trainings, which will be conducted for several NGOs and museums in the Republic of Armenia to enable [participants] to seek and develop cooperation between NGOs. [Such efforts] could involve tourism companies as museums are, naturally, included in the basic concept of tourism development. The other key component includes those trainings which promote an experience exchange for representatives of the given country. This is a good opportunity to demonstrate our culture of exchanging experience abroad,” Asatryan added.
The program also envisages grants for museums to promote the implementation of additional interactive projects.
Alyona Afanaseva, the president of Ukraine’s Center for Youth Initiatives Totem, said the selected three countries have very interesting museums targeted only at tourists’ interests.
“The situation in all the three countries is very similar, so we haven’t been mistaken in our choice. A museum should not only be an archive housing rare items but also a cultural center,” she said.
The program receives support by the Ministry of Culture which finds participants and assists in awareness raising activities. But the Ministry does not provide financial assistance. The grants - €2,000 - €10,000 for each country – are allocated as part of the Eastern Partnership Program. The amount depends on the kind of program implemented.
The program, which was launched earlier this year, is to last through next December. Organizers say it will greatly contribute to developing and boosting culture in Armenia and bringing monuments closer to larger groups of the society.