Ծրագիրն իրականանում էր Եվրոպական երիտասարդական հիմնադրամի աջակցությամբ: Ծրագրի նպատակն էր` տարբեր երկրների երիտասարդական մասնակցության ծրագրերի դրական փորձի փոխանակման միջոցով քաղաքացիական հասարակության պայմաններում ապահովել երիտասարդական մասնակցության առավել բարձր մակարդակ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ներկայացուցիչներ կանանց և երիտասարդական կազմակերպություններից, ՀՀ-ից, Հունաստանից, Ֆինլանդիայից, Լիտվայից, Թուրքիայից, Լյուքսեմբուրգից, Վրաստանից:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ներկայացնելու իրենց կազմակերպությունները և երիտասարդական մասնակցության իրականացված ծրագրերի ոլորտում ունեցած հաջող փորձը:
Ծրագրի բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը.
Երիտասարդական մասնակցությունն այն միջոցն է, որը իր հետ կարող է բերել երիտասարդական շատուշատ այլ հիմնախնդիրների լուծում: Եվ ժամանակն է, որ երիտասարդները ՙքաղաքականություն սպառողներից՚ վերածվեն ՙքաղաքականություն մշակողների՚: Մենք ՙերիտասարդական մասնակցություն՚ նշելով ընկալում ենք նաև ՙերիտասարդ կանանց մասնակցությունը: Եվ այս հանդիպումը, որը ոչ միայն արդեն գոյություն ունեցող փորձի փոխանակում է, այլև հիմք է դնելու հանդիպմանը ներկա կազմակերպությունների միջև հետագա համագործակցության:
Ծրագրի բացմանը ներկա էին և ողջույնի խոսքով հանդես եկան նաև Եվրախորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տեղեկատվական գրասենյակի տնօրեն Սյուզան Մարուխյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Արսեն Քարամյանը, ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի Ժողովրդավարության գծով պատասխանատու Սվեն Հոլդարը, Խաղաղության Կորպուսի Հայաստանյան ղեկավար Նիկոլաս Բրունոն:
Ծրագրի ընթացքում մասնակիցները հանդիպեցին նաև ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երիտասարդական մասնակցությունը խթանող քաղաքականությանը, տարածաշրջանային և եվրոպական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

The project was supported by European Youth Foundation.
The project aimed: sharing with the experience and good practice on youth participation within the participants of the project to promote higher level of youth participation in different European countries.
Representatives from women and youth organizations participated in the meeting: from the Republic of Armenia, Greece, Finland, Lithuania, Turkey, Luxemburg, Georgia.
During the meeting the participants had an opportunity to introduce the others their organizations and good practice in the field of youth participation.
Ms Lilit Asatryan – the President of Armenian Young Women’s Association, welcomed the participants: “Youth participation is a tool which gives solutions of many other youth problems. And, it is a time for young people to become policy makers, instead of staying as policy consumers. Saying “youth participation” we understand also “young women’s participation”. And, this meeting is not only a share of experience but it is also a basis for further co-operation among the present organizations”.
The project participants were greeted also by Ms Susan Marukhyan – Director of CoE Information office in Yerevan, Mr Artak Davtyan – Chair of the Commision of Education, Science, Culture, Youth and Sport of the National Assembly of the Republic of Armenia, Mr Arsen Karamyan – Deputy Minister of Sports and Youth Affairs of the Republic of Armenia, Mr Sven Holdar – Democratization Officer of OSCE Yerevan office, Mr Nicholas Bruno – Director of US Peace Corps Armenia.
During the project the participants met also with Mr Armen Ashotyan – the Minister of Education and Science of the Republic of Armenia. During this meeting issues were discussed concerning to the promotion of youth participation and regional and European co-operation.