ԱՌԴԱ բարեգործական հիմնադրամը կազմակերպում է անգլերեն լեզվի դասընթացներ սոցիալապես անապահով ընտանիքների ուսանողների համար:
Նկարագրություն
Դասընթացների նպատակն է անգլերեն լեզվի նկատմամբ լեզվական և հոգեբանական պատնեշի հաղթահարումը և ուսանողի հաղորդակցական հմտությունների զարգացումը (լսել – հասկանալ – խոսել): Դասընթացները բաղկացած են 5 մակարդակից, յուրաքանչյուր մակարդակի տևողությունը 2 ամիս է:
1.Սկսնակ
2.Տարրական
3.Նախնական միջին
4.Միջին
5.Բարձրագույն միջին
Ինչպե՞ս գրանցվել
Բոլոր շահագրգիռ անձինք պետք է այցելեն ԱՌԴԱ Ուսումնական և Աջակցման Կենտրոնի գրասենյակ յուրաքանչյուր երկուշաբթի, չորեքշաբթի և ուրբաթ ժ. 14:00-17:30: Դասընթացներում ընդգրկվելու համար ուսանողները պետք է ներկայացնեն համապատասխան փաստաթղթեր ընտանիքի սոցիալական վիճակի մասին:
Համապատասխանելիության դեպքում ուսանողները պետք է հանձնեն Կենտրոնի կողմից տրամադրվող կողմնորոշիչ թեստը, որի արդյունքների հիման վրա կընդգրկվեն համապատասխան խմբում։ Դասընթացների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություն ստանալու համար կարող եք զանգել կամ այցելել ԱՌԴԱ Ուսումնական և Աջակցման Կենտրոն։
Դասընթացների մասին
- Դասընթացները կանցկացվեն ԱՌԴԱ Ուսումնական և Աջակցման Կենտրոնի շենքում, անհրաժեշտ սարքավորումներով հագեցած, ջեռուցվող սենյակում։
- Յուրաքանչյուր խմբում կընդգրկվեն 10-12 ուսանող:
- Դասընթացները կանցկացվեն շաբաթական 3 անգամ, 2 ժամ տևողությամբ:
- Ուսանողներին կտրամադրվեն դասագրքեր և համապատասխան տետրեր:
Լրացուցիչ տեղեկություններ կազմակերպության մասին
ԱՌԴԱ բարեգործական հիմնադրամը բարեգործական կազմակերպություն է, որը ծառայում է սոցիալապես անապահով երեխաների, ծերերի և ընտանիքների կարիքներին:

Trade and Technology Center, ARDA announces English Language Courses for General Purposes
DETAIL DESCRIPTION: English for General Purposes aims to develop students’ ability to use English accurately, appropriately, effectively and fluently for communication in various situations.
ARDA T&T Center provides English Language Courses for students from low-income families. There are 5 levels of General English, from Beginner to Upper-Intermediate, with the duration of 2 months each, which allows students to be placed in an appropriate-level class.
ENGLISH FOR GENERAL PURPOSES:
1. Beginner
2. Elementary
3. Pre-Intermediate
4. Intermediate
5. Upper-Intermediate
APPLICATION PROCEDURES:
All interested individuals should visit ARDA Trade and Technology Center on Mondays, Wednesdays and Fridays from 14:00-17:30. For being enrolled in the course the students need to provide proof of eligibility by submitting the appropriate documents. Those who qualify will pass a written placement test (short quiz) for determining their level of English. For more information please contact us using below contact information.
ABOUT:
- Classes will take place in the ARDA new building in Zeytoon.
- The classroom is equipped with laptop and plasma TV;
- 10-12 (max) people in a group;
- The classes are held three times a week by 2 hours a day.
- All students are provided with a student’s book and a workbook.
- ARDA has a fully equipped computer learning lab, which students use to supplement their learning experience.
ADDITIONAL NOTES:
Armenian Relief and Development Association is a Christian humanitarian organization, which ministers to the needs of the most vulnerable and socially deprived children, elderly, and families who lack support structures to sustain their basic human and spiritual needs.