Շաբաթը կազմակերպվել էր Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի (FCEM.org) հովանու ներքո, որի լիիրավ անդամ է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան և ՀՀ Կին ձեռներեցների ցանցը:
Կանանց ձեռներեցության երևանյան շաբաթի շրջանակներում կազմակերպվեց նաև Կանանց ձեռներեցության միջազգային համաժողովը:
Կանանց ձեռներեցության երևանյան շաբաթի նպատակներն էին՝ նպաստել Հայաստանի և արտերկրի կին ձեռներեցների ու գործարարների միջև կապերի ստեղծմանը և համագործակցության ամրապնդմանը, նպաստել Հայաստանում կանանց ձեռներեցության խթանմանը, փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության համար գործարար միջավայրի բարելավմանը, ներդրումների իրականացմանը և համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծմանը:
Կանանց ձեռներեցության շաբաթին մասնակցեցին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ Կառավարության անդամներ, ներկայացուցիչներ տարբեր երկրներից (Ֆրանսիա, Մոնակո, Բելգիա, Վրաստան, Ռուսաստան, Իրան, Ղազախստան, ԱՄՆ, ԱՄԷ և Լիտվա), միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններից (Եվրամիություն, Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամ, ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման Հիմնադրամ, Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկ, Ասիական Զարգացման Բանկ, Գերմանիայի Միջազգային Համագործակցության Հիմնադրամ, Միջազգային ֆինանսական կորպորացիա և այլն) ներկայացուցիչներ պետական և հասարակական կազմակերպություններից, մի քանի տասնյակ հաջողակ և սկսնակ կին գործարարներ Հայաստանից և այլք:
«Նոր զարգացումների հեռանկար» կանանց ձեռներեցության միջազգային համաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ Լիլիթ Ասատրյանը, համաժողովի կազմակերպչական կոմիտեի նախագահ, Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի (ՀԵԿԱ), ՀՀ Կին ձեռներեցների ցանցի (ՀՀ ԿՁՑ), ՀՀ Հանրային խորհրդի անդամ: Բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Մ.Միլզը, ԵՄ Գործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանը, Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի (FCEM) փոխնախագահ Մարի-Քրիստին Օղլին, ով նաև ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Կին ձեռներեցների համաշխարհային ասոցիացիայի (FCEM) նախագահ Լաուրա Ֆրատի Գուչիի անունից, ՎԶԵԲ Երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դևիսը, Ասիական զարգացման բանկի ներկայացուցիչ Հայաստանում Դեյվիդ Դոլը, UNIDO Հայաստանի գործառույթների ղեկավար Անահիտ Սիմոնյանը, Հայաստանում GIZ-ի գրասենյակի ղեկավար Աննա Դորիտ Կեմպանը, ՓՄՁ ԶԱԿ-ի տնօրեն Գեղամ Պետրոսյանը, IFC գործառույթների համակարգող Գայանե Մկրտչյանը, Միջազգային զարգացման և առաջնորդության ցանցի, Հաջողակ կանանց միջազգային ակումբի նախագահ Նեսթան Կիրտաձեն:
Կին ձեռներեցների երևանյան շաբաթը բաղկացած էր հետևյալ միջոցառումներից.
- Կանանց ձեռներեցության միջազգային համաժողով, որը տեղի ունեցավ հունիսի 8 և 9 Կոմիտասի թասնգարան-ինստիտուտում: Համաժողովը բաղկացած էր գործարար համաժողովից և բիզնես-բիզնես հանդիպումներից, որտեղ քննարկվում էին հետևյալ թեմաները՝ կրթություն, մշակույթ, զբոսաշրջություն, գյուղատնտեսություն, ֆինանսներ, էներգետիկա, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, գեղեցկություն և առողջություն:
- ՀԵԿԱ և ՀՀ ԿՁՑ նախագահության անդամ, նկարչուհի Լիլիթ Դանիելյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը՝ «ԿԱՌԼԼԵՎՈՆԻ» արվեստասրահում: Ցուցահանդեսը շարունակվեց մինչև հունիսի 11-ը:
- Էքսպո ցուցահանդես՝ կանանց կողմից վարվող կամ կանանց մասնակցությամբ գործող ձեռնարկությունների ընդգրկմամբ, որտեղ հրավիրվել էին մասնակցելու ՀՀ տարբեր մարզեր ներկայացնող կին արտադրողներ, միջազգային և տեղական կազմակերպություններ, դեսպանատների ավելի քան 50 գործարար կանայք:
- Փորձի փոխանակման և ճանաչողական այցեր դեպի հայկական ձեռնարկություններ՝ «ՍԱՄ-ՀԱՐ» ՍՊԸ, «ՀայԼանդզ Էկո Վիլիջ Ռիզորթ» «Հալեպ» արևելյան քաղցրավենիքների արտադրամաս, «Արկոլադ» ՓԲԸ
- «Մեգերյան Կարպետներ» «Գոլդեն Գրեյպ ԱրմԱս» ՍՊԸ,
- Մշակութային ծրագիր Այցեր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին,Գեղարդավանք, «Արարատ» Երևանի կոնյակի գործարան, Մատենադարան:
- Այցելություն Ազգային Ժողով և Երևանի պետական համալսարան
«Կանանց ձեռներեցության դեսպան» մրցանակաբաշխությունը, որը 2011թ. իրականացվում է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի (ՀԵԿԱ) և ՀՀ կին ձեռներեցների ցանցի (ՀՀ ԿՁՑ) նախաձեռնությամբ:
2015թ Կանանց ձեռներեցության դեսպան մրցանակին արժանացան.
- Վերոնիկա Զոնաբենդը- «IDeA» «RVVZ» հիմնադրամ
- Վիկտորիա Ասլանյանը-«Գոլդն Գրեյպ ԱրմԱս» ՍՊԸ
- Քերոլայն Զաքարյանը- «Հայլենդզ Էկո Վիլիջ Ռիզորթ»
- Ալին Մասրլյանը- «Հալեպ» խանութների ցանց
- Նարինե Տոպոլյանը- «Նանե» պարային ստուդիայի
- Անի Հարությունյանը- «ՔՐԱՄԲՍ» հացի և հրուշակեղենի արտադրություն
- Լիլիթ Թումանյանը - «Ավանտա» էսթետիկ բժշկության կենտրոն
- Մայա Պողոսյանը - «Էլ Սթայլ» ամսագիր
Կին ձեռներեցների երևանյան շաբաթի շրջանակներում Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիան (ՀԵԿԱ) և ՀՀ կին ձեռներեցների ցանցը (ՀՀ ԿՁՑ) կնքեցին 5 հուշագրեր միջազգային և տեղական կազմակերպությունների հետ՝
- Մոնակոյից՝ «Tramont International Maroc» ՍՊԸ-ի հետ, որը այլընտրանքային էներգիա, արդյունավետ էկոլոգիական լուծումներ առաջարկող կազմակերպություն է
- «Հաջողակ կանանց միջազգային ակումբի»հետ
- «Եվրամիության վրացական միջազգային շարժում» կազմակերպության հետ
- «Միջազգային Եվրամիության և վրացական առևտրի, արդյունաբերության, և ներդրումների պալատի» հետ
- Տեղական «ՀիմեպՍպեյս» ՍՊԸ-ի հետ, որի շնորհիվ՝ կին ձեռներեցներին աջակցություն կտրամադրվի՝ սեփական կայքերը ստեղծելու համար

Among the different events organized within the Women Entrepreneurship Week in Yerevan, the International Conference on Women Entrepreneurship “Vision of New Developments” was held in Yerevan, Armenia.
The Women Entrepreneurship Week in Yerevan aimed at creating links and strengthening cooperation between women entrepreneurs and business owners in Armenia and abroad, facilitating the development of women’s entrepreneurship, improving the business environment for small and medium entrepreneurs and promoting the establishment of business investments and joint initiatives.
Deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia, members of RA Government, representatives from different countries (France, Monaco, Belgium, Iran, Russia, Georgia, Kazakhstan, USA, UAE, Lithuania), international organizations such as European Union, International Monetary Fund, UNIDO, European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Asian Development Bank (ADB), GIZ, IFC World Bank Group, representatives of state and non-governmental organizations, successful and start-up women entrepreneurs from Armenia and abroad were attended the conference.
President of Armenian Young Women’s Association & Women Entrepreneurs Network in Armenia, Member of Public Council of the Republic of Armenia, Conference organizational committee chair Lilit Asatryan made the opening speech.
Welcoming speeches were made by Mr.Vache Gabrielyan, Vice Prime Minister of the Republic of Armenia, Ms.Hermine Naghdalyan, Vice speaker of the Parliament of the Republic of Armenia, Mr.Richard M.Mills, Jr., H.E. U.S. Ambassador to Armenia, Mr.Hoa-Binh Adjemian, EU, Head of Cooperation section, Ms. Marie Christine Oghli, FCEM Vice president on behalf of FCEM World president Laura Frati Gucci, Mr. Mark Davis, Head of Yerevan Resident Office, EBRD, Mr. David Dole, Resident Representative of Asian Development Bank in Armenia, Mrs.Anahit Simonyan, Head of UNIDO Operations in Armenia, Ms. Anne Dorit Kempa, GIZ Country Director, Mr. Gegham Petrosyan, Director of SME DNC of the Republic of Armenia, Ms. Gayane Mkrtchyan, IFC Operations Officer, Mrs. Nestan Kirtadze, President of International Development and Leadership Network and International Successful Women’s Club.
The following events were also organized during the Women Entrepreneurship Week in Yerevan:
- International Conference on Women Entrepreneurship “Vision of New Developments” (June 8-9, 2015, Yerevan, Komitas Institute-Museum). Within the conference B2B meetings was held, issues on women entrepreneurship development opportunities, the role of networks, crowdfunding, the attractiveness of women entrepreneurship were discussed.
- Artworks Exhibition of Ms. Lilit Danielyan – Board Member of Armenian Young Women’s Association and Women Entrepreneurs Network of Armenia (June 8-11, 2015, Yerevan, KARLLEVONI Gallery).
- Study tours and visits to Armenian producers (June 10, 2015, tours to “SAM-HAR” LLC, "Hyelandz Eco Village Resort", “Haleb” Eastern sweets factory, “Arcolad” CJSC, “Megerian Carpets Armenia”, “Golden Grape ArmAs”),
- EXPO of women producers and companies with participation of over 50 women entrepreneurs (June 10, 2015, Yerevan, Government House 1).
- Visits to Yerevan State University and the National Assembly of the Republic of Armenia
- “Female Entrepreneurship Ambassador Award-2015”.
“Female Entrepreneurship Ambassador” Award is one of the promoting events for women entrepreneurs. Since 2011, this award has been organized by AYWA and WENA. This year “Female Entrepreneurship Ambassador Award-2015” awarded to
- Ms. Veronika Zonabend - IDeA and RVVZ foundations
- Ms. Viktoria Aslanyan - Golden Grape ArmAs organization
- Ms. Caroline Zakaryan - “HyeLandz Eco Village Resort”
- Ms. Alin Masrlyan - “Haleb” eastern sweets factory
- Ms. Lilit Tumanyan- Clinics for Aesthetic Modern Cosmetology “Avanta”
- Ms. Ani Harutyunyan -“Crumbs” the bread factory
- Ms. Maya Poghosyan- “El Style” magazine
- Ms. Narine Topolyan - “Nane” dance studio
Within Women Entrepreneurship Week in Yerevan, Armenian Young Women’s Association (AYWA), Women Entrepreneurs Network in Armenia (WENA) signed in 4 Memorandums of Understanding with international organizations:
- “Tramont International Maroc” SARL about the cooperation in the sphere of alternative energy and effective ecological solutions in Armenia and the region.
- International Successful Women’s Club. Now AYWA is a member of this club.
- EU Georgian International Movement
- International EU-Georgian Trade, Industry and Investment Chamber.
One Memorandum of Understanding with local “Hyper Space” LLC, due to which women entrepreneurs will have support in creating their own websites.
As a result of the International Conference, the Resolution was submitted to women entrepreneurship promotion in local and international levels.